flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Науково-практична конференція "Становлення господарської юрисдикції в Україні - 20 років досвіду. Проблеми і перспективи"

24 травня 2011, 00:00
З 24 по 26 травня 2011 року на базі Одеського апеляційного господарського суду відбулася науково-практична конференція "Становлення господарської юрисдикції в Україні - 20 років досвіду. Проблеми і перспективи" присвячена двадцятиріччю системи господарських судів в Україні (04 червня 1991 року було прийнято Закон "Про господарські суди", який став фундаментом для створення системи господарського судочинства в Україні).
Учасникам конференції, присвяченій 20-річчю утворення системи господарських судів надіслав вітального листа Президент України Віктор Янукович.
Відкрив конференцію Голова Вищого господарського суду України Віктор Татьков, який виступив з доповіддю щодо розвитку системи господарських судів в Україні.

 

У конференції брали участь судді господарських судів різних інстанцій з усіх регіонів України, а також судді арбітражних судів країн СНД і ближнього зарубіжжя, іноземні та вітчизняні вчені.

        Загалом у заході взяли участь близько 120 учасників.

У рамках конференції мали змогу виступити Голова Вищого арбітражного суду Російської Федерації – Антон Іванов, представник Вищого господарського суду Республіки Білорусь – Тетяна Мельник, Голова Вищого спеціалізованого суду України із розгляду цивільних і кримінальних справ – Леонід Фесенко, Голова Вищого адміністративного суду України – Олександр Пасенюк, заступник Голови Конституційного суду України - Дмитро Лилак, заступники Голови Вищого господарського суду України – Анатолій Осетинський та Віктор Москаленко, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – Ігор Самсін, Голова Держаної судової адміністрації України – Руслан Кирилюк, народний депутат України – Дмитро Притика, заступник Голови Вищої ради юстиції – Лідія Ізовітова, голови апеляційних і місцевих судів, науковці та інш.
 
 
 
Серед численних гостей єдиним представником виконавчої гілки влади став Едуард Матвійчук. Губернатор області приїхав привітати учасників і зачитати вітальне слово президента.
На конференції обговорювалися питання подальшого вдосконалення господарського законодавства, а також тривали суперечки та дискусії навколо останньої судової реформи.
Під час заходу обговорювалися питання відносно ролі касаційної інстанції в системі господарських судів, підвідомчість та підсудність справ, зокрема, що виникають у галузі земельних правовідносин, проблемних питань та перспектив розвитку господарського судочинства. Також увагу учасників конференції привернуло питання щодо проблем, які виникають у зв’язку з впровадженням автоматизованої системи документообігу у господарських судах. Ще одним важливим питанням було ефективність виконання рішень господарських судів та формування єдиної судової практики в Україні.
Учасниками конференції відмічено, що серед проблем, які потребують нагального вирішення актуальною залишається проблема нечіткої визначеності компетенції господарських і адміністративних судів. Наявність конфліктів юрисдикцій призводить до суттєвих ускладнень у відправленні правосуддя, дезорієнтує суб'єктів звернення до суду та негативно впливає на рівень довіри до органів правосуддя та авторитету судової влади в цілому. Тому необхідно на законодавчому рівні внести зміни до відповідних процесуальних кодексів, що надасть можливість забезпечити єдність судової практики та уникнути тяганини у вирішенні спорів.
Нагальною визначена і потреба у якнайшвидшому прийнятті нового Господарського процесуального кодексу, що дозволить вирішити суттєві протиріччя та прогалини, виявлені у ході застосування процесуального законодавства.
Учасниками конференції також підкреслено, що Законом України „Про судоустрій та статус суддів”, на жаль, суттєво знижені соціальні гарантії суддів, у тому числі гарантії оплати праці суддів, оскільки на теперішній час не існує жодного нормативного акту, який би встановлював право суддів на щорічну відпустку.
При цьому, звернуто увагу на те, що визначена Законом України „Про судоустрій та статус суддів” система добору кандидатів у судді є надто ускладненою, застосування якої значно уповільнить формування суддівського корпусу, збільшить кількість вакантних посад у судах і призведе до значних додаткових бюджетних видатків, що виглядає нереалістичним в умовах постійного недофінансування роботи судів. До того ж при визначенні засад добору кандидатів на посади суддів не враховано те, що відповідні кандидати уже мають вищу юридичну освіту та 3-річний стаж роботи за фахом.
У ході заходу виступив голова парламентського комітету з питань правосуддя Сергій Ківалов, який відзначив видатну роль господарських судів в Україні, а також розповів про підготовку фахівців з господарського права в Національному університеті «Одеська юридична академія», де створена окрема кафедра господарського права.

В своєму виступі професор, доктор юридичних наук, академік Національної академії наук України Валентин Мамутов запропонував суддям спільно з вченими провести «інвентаризацію» всіх нормативно-правових актів, які регулюють господарську діяльність.

       Заступник голови Вищого господарського суду України Віктор Москаленко, звернув увагу на передбачувані нововведення в господарський процес з прийняттям нового Господарського процесуального кодексу України. Зокрема, проектом нового ГПК пропонується запровадити інститут залучення до розгляду справи фахівців, у разі якщо для вирішення спору судді будуть потрібні вузькоспеціалізовані знання. Це не повинна бути експертиза і такий висновок не буде мати статусу доказу у справі. Це має бути роз'яснення для судді тих процесів і нюансів, які можуть знати тільки висококваліфіковані вузькоспеціалізовані практики.

Після закінчення конференції, учасниками було відзначено високий рівень проведеного заходу, за результатами якого прийнято рекомендації для удосконалення подальшої діяльності господарських судів.