З’їзд Всеукраїнської громадської організації Судова Асоціація України „Фундація сприяння правосуддю”
12 червня 2010 р. в приміщенні конференц - залу Одеського апеляційного господарського суду, проведено четвертий З’їзд Всеукраїнської громадської організації Судова Асоціація України „Фундація сприяння правосуддю”.
Тематикою заходу було обговорення питання діяльності організації на наступний період, переобрання Правління та Наглядової ради організації, обговорення поточної ситуації, що склалася у системі судочинства України.
В З’їзді організації брали участь члени організації - судді місцевих, апеляційних судів, апеляційних господарських та адміністративних судів, судді вищих спеціалізованих судів та голова Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Ківалов С.В.
Особлива увага на проведеному З'їзді приділялась саме питанням реформування судової системи, зокрема обговорювався новий законопроект "Про судоустрій та статус суддів" на предмет новацій та положень, що потребують вдосконалення.
З вступною промовою, щодо аналізу поточної судової реформи виступив Сергій Васильович Ківалов.
В промові відмічено, що новий законопроект направлений на визначення правових принципів судоустрою та статусу суддів України. З метою вдосконалення системи судів загальної юрисдикції законопроектом передбачаються зміни не лише в побудові судової системи, вчасності створення Вищого спеціалізованого суду, яким розглядатимуться цивільні та кримінальні справи, а і звернуто увагу на зміни в діяльності Вищої кваліфікаційної комісії судді України, Вищої ради юстиції, зміни щодо матеріального, соціального забезпечення суддів, порядку обрання на посаду судді вперше, обрання безстроково, порядку призначення на адміністративні посади.
Окреслено роль цього законопроекту, як ключового моменту започаткованої судової реформи, в прагненні кардинально покращення правосуддя.
Враховуючи ту обставину, що визначений законопроект находиться на стадії обговорення, учасникам з'їзду було запропоновано висловити свої доводи та пропозиції.
Особливо дискусійними питаннями положення законопроекту були питання щодо:
· матеріального та соціального забезпечення суддів;
· встановлених законом процесуальних строків;
· передбаченої системи автоматичного розподілу справ по суддям;
· адміністративних повноважень голови суду;
· вікового цензу та обчислення суддівського стажу роботи.
За результатами обговорення, ініційований Президентом законопроект в цілому отримав позитивні оцінки учасників З\'їзду. Так, голова Одеського апеляційного господарського суду Балух Валерій Сергійович відмітив те, що судді високо оцінюють роль Президента, створеної робочої групи за докладені зусилля в даній судовій реформі.
Додатково зазначено, що даний проект підіймає авторитет судової влади та являється кроком до побудування ефективної судової системи, а тому більшість пропонованих положень закону підтримується суддями. В цей же час, Балух В.С. звернув увагу на необхідність більш прискіпливого вивчення оговореної на З\'їзді проблематики, логічного аналізу ситуації для запобігання поспішного прийняття законопроекту з положеннями, які можуть призвести до певного колапсу.
На що, Ківалов С.В. погодився з висловленою думкою та наголосив на відкритості процесу розробки згаданого законопроекту, запросив зацікавлених сторін до конструктивної дискусії та необхідності внесення конкретних пропозицій на розгляд до Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя.
По закінченню З’їзду учасниками відмічено, що питання, які були розглянуті на четвертому З’їзді Всеукраїнської громадської організації Судова Асоціація України „Фундація сприяння правосуддю” є актуальними та таким, що можуть вивести судову систему України на якісно новий рівень.