З 21 листопада 2009 року та 1 грудня 2009 року Центром культурно — професійних обмінів та Апеляційним судом Волинської області було організовано зустріч українських суддів та помічників суддів з італійськими суддями у м. Рим. В даній поїздці прийняли участь судді та помічники майже з 12 областей України, до участі у даній поїздці були залучені також і представники адвокатського корпусу та нотаріуси.
В рамках даної поїздки було відвідувано такі міста як Львів, Краков, Флоренція, Венеція, Рим, Ватикан, Відень та Будапешт.
В місті Вітербо, що поблизу Рима в окружному суді м. Вітербо було проведено Конференцію за участю суддів, помічників та юристів, що представляли Україну на тему “Розвиток судовою системи Італії” та у неформальній бесіді було розкрито низку проблемних питань як судової системи Італії, так і судової системи України. В рамках даної конференції було досліджено такі питання, як: особливості Італійської судової системи; джерела Італійської судової системи; розвиток професійної кар’єри та критерії оцінки професіоналізму суддівського корпусу; організація та облаштування офісів прокурора; школа судової влади; тимчасовість виконавчих обов'язків; перехід від дослідницької функції до функції суддівства; дисциплінарна система; співвідношення Італійської та Української судових систем, їх спільні риси та відмінності; шляхи удосконалення судової системи взагалі; зміцненні судової влади як однієї із трьох гілок влади і т.ін.
В зазначеній поїздці прийняли участь також і представники Одеського апеляційного господарського суду: помічник судді Федоров В.А. та помічник заступника голови Меденцев П.А. (на даний час суддя господарського суду Одеської області).
За підсумками даної поїздки можна зробити висновок про необхідність організації поїздок згаданого формату, для підвищення професійного рівня працівників судової системи, для спілкування та знаходження проблемних питань в існування та реформуванні судової системи України, для дослідження розвитку судових систем Європи, шляхом прямого контакту з її представниками, можливості перенімання досвіду та позитивних надбань в існуванні Європейської судової системи. В перспективі вбачається доцільним розвинення такого формату спілкування у вигляді державної програми професійного обміну працівників судової системи, яка, наприклад. існує в Сполучених Штатах Америки, організації міжнародних конференцій на базі судів України, прикладом до якої може бути Міжнародна наукова – практична конференція \"Одеський комерційний суд – 2 століття історії\", що була організована на базі Одеського апеляційного господарського суду, а також функціонування в Одеському апеляційному господарському суду кафедри господарського процесу Одеської національної юридичної академії, організація круглих столів та семінарів.
Саме в плідній співпраці суддів та апарату судової системи, вчених, політичних діячів та громадськості можливим буде розвиток та становлення судової системи України як частки ефективної та сучасної судової системи Європи.
Автори: Федоров В.А., Павлова Н.Ю.