Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На розгляд Парламенту було подано законопроект щодо вдосконалення правового регулювання емфітевзису та суперфіцію (реєстр. 7236 від 24.10.2017), який має усунути проблеми у правозастосовній практиці.
За своєю правовою суттю емфітевзис та суперфіцій є видами речових прав на чуже майно, а саме – правом володіти та користуватися чужою землею для сільськогосподарських потреб та для забудови. Ці інститути вподобали ще стародавньоримські правники, які за їх допомогою прагнули оформити довготривалі відносини володіння та користування чужою землею з метою перетворення необроблюваних великих наділів землі в продуктивні сільськогосподарські угіддя та з метою спадкування та відчужування прав на користування будівлею, що зведена на чужій землі. Емфітевзис та суперфіцій вважалися вічним правом, оскільки вони не обмежувались жодними строками, в чому полягала їх основна відмінність від оренди, яка здавна була строковим правом.
Як значиться в пояснювальній записці, існує багато проблем правового регулювання відносин щодо користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) та для забудови (суперфіцій), зокрема, такі як відсутність у законодавстві вимог до форми договорів про встановлення права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) та права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцію), відсутність істотних умов договору емфітевзису та суперфіцію, відсутності спеціальних вимог передбачених для недійсності або розірвання договорів про встановлення емфітевтичного та суперфіційного права та припинення користування земельною ділянкою, тощо.
Цивільний кодекс України та Земельний кодекс України не можуть остаточно надати відповіді на всі питання, які виникають у процесі застосування емфітевзису та суперфіцію.
Відтак, проектом Закону пропонується:
Крім того, у зв’язку зі сприйняттям цивільним законодавством України концепції набуття права власності за набувальною давністю (ст. 344 ЦК України), пропонується також закріпити підстави припинення емфітевзису у випадку набуття права власності на земельну ділянку третьою особою за давністю володіння.
На думку автора законопроекту, його прийняття дозволить вдосконалити положення актів цивільного та земельного законодавства України щодо права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) та для забудови (суперфіцію).
З текстом законопроекту № 7236 можливо ознайомитися за наступним посиланням: