Науково-практичний семінар «Церковне судочинство»
Для держави вищий закон - благо народу,
для Церкви - спасіння душ.
Готфрід Лейбніц.
21 лютого 2013 в Одеському апеляційному господарському суді відбувся науково-практичний семінар на тему «Церковне судочинство», доповідачем на якому виступив ієромонах Свято-Іверського Одеського чоловічого монастиря Анастасій - філолог (ОНУ ім. Мечникова ), випускник Одеської Духовної семінарії, Київській духовній академії, здобувач кандидата теологічних наук, магістрант Варшавської Християнської Богословської Академії
Головували на засіданні Федоров В.А. - Федоров В.А. – голова профспілки працівників ОАГС, помічник судді, Рязанов М.Ю. - віце-президент ДАК «Право і цивілізація» з науково-практичній роботі.
Науково-практичний семінар проводився в рамках діяльності Профспілкового комітету працівників Одеського апеляційного господарського суду у взаємодії з Дискусійно-аналітичним клубом кафедри теорії держави та права НУ „ОЮА” «Право і цивілізація» і в ньому брали участь крім студентів НУ «Одеська юридична академія» також працівники апарату Одеського апеляційного господарського суду та господарського суду Одеської області.
На сьогоднішній день вивчення церковно права як галузі права і його проблем взаємопов'язане з моральними і правовими процесами, що відбуваються в сучасному українському суспільстві. І це цілком зрозуміло, оскільки новій державності України має відповідати право, що увібрало в себе весь позитивний досвід колишньої української правової системи.
Церковне право є однією з найважливіших складових частин фундаменту, на якому сформувалася слов’янська правова система. Цей факт визнається не лише вітчизняними, а й зарубіжними правознавцями. В даний час канонічне право є діючою нормативно-регулятивної системою в рамках Православної церкви - однієї з найвпливовіших організацій нашого суспільства.
Більш того, основоположні християнські цінності складають базис і невичерпний резерв розвитку сучасного українського законодавства. У контексті поділу джерел права на матеріальні, духовні, інституційні та формальні, внутрішні і тому подібні православне церковне право було не стільки формальним, скільки духовним джерелом, бо визначало внутрішню сутність і соціальну спрямованість правового регулювання.
Ієромонах Свято-Іверського Одеського чоловічого монастиря Анастасій виступив з дуже цікавою та актуальною темою, завдяки чому юристи – практики, представники сучасної системи правосуддя України дізналися систему судів церковного виробництва, структуру і організацію діяльності церковної судової влади, види церковних правопорушень, принципи церковного судочинства обсяги і розміри покарань, правила підсудності у церковних судах , багато іншого. А також провів правову паралель між світськими судами і церковними судами, були відображені основні спільні та відмінні риси цих двох систем.
Таким чином, проведення науково-практичних семінарів на такого роду теми, пов'язані з церковним правом дозволяє сформувати правовий підхід до вирішення проблем, що виникають у церковному та світському житті, і, тим самим, сприяти використанню отриманих знань у подальшій практичній роботі.
Павлова Н.Ю., Федоров В.А.